Şirvanlı Alüminyum Dökümün en güçlü özelliği olan mühendislik hizmeti ile ürün tasarımı ve geliştirme konusunda müşterilerine hizmet vermektedir. Tasarım kısmında teknik yenilikler takip edilerek parça üzerinde revizyon, modelleme kalıp çalışmaları yapılmaktadır.

Resim en iyi biçimde okunup analizi yapılarak modelin hatasız ve en hesaplı şekilde yapılması amaçlanır. Dökümde oluşabilecek hatalara henüz tasarım aşamasındayken müdahale edilir. Kalıp ve model en kısa zamanda yapılacak şekilde tasarlanır ve CNC tezgahlarda hatasız bir şekilde yapılır.

Parça ve kalıp tasarımı geliştirme yeteneği ŞİRVANLI’nın faaliyet alanında emsal firmalar arasında sahip olduğu en güçlü mühendislik özelliğidir.

ŞİRVANLI Alüminyum Döküm A.Ş. VISICAD bilgisayar destekli tasarım programlarını kullanarak müşterileri için uygun parça ve kalıp tasarımlarını başarı ile gerçekleştirmektedir.

Ayrıca, müşterinin tasarım dondurma sürecine katkıda bulunmak için kalıpsız hızlı prototip ürünleri de çok kısa sürelerde üretebilmektedir.

Kalıp ve parça işlemenin önemli bir prosesi olan bilgisayar destekli üretim (CAM) programları ŞİRVANLI bünyesinde aktif olarak tüm birimlerde kullanılmaktadır.